Νικητές Όσκαρ 2019: λίστα ανά κατηγορία

Anonim

Όσκαρ 2019: οι νικητές όλων των κατηγοριών

Δεν βρίσκεστε πλέον στο δέρμα και δεν μπορείτε να περιμένετε να γνωρίσετε τα ονόματα όλων όσων κέρδισαν ένα Όσκαρ αυτό το βράδυ στο Λος Άντζελες; Παρακάτω θα βρείτε τους υποψηφίους από τις 24 κατηγορίες και οι νικητές επισημαίνονται με έντονους χαρακτήρες! Εάν μετακινηθείτε στο άρθρο θα βρείτε επίσης τους νικητές του περασμένου έτους, ώστε να μπορείτε να κάνετε μια σύγκριση! Μείνετε ενημερωμένοι με το StudentVille! Image

Όσκαρ 2019: υποψηφιότητες και νικητές

Όσκαρ 2019, καλύτερη ταινία

Ένα άστρο γεννιέται

BlacKkKlansman

Μαύρος Πάνθηρας

Bohemian Rhapsody

Το αγαπημένο

Πράσινο βιβλίο
Ρώμη
μέγγενη

Καλύτερη ξένη ταινία

Γερμανία, Ποτέ μην κοιτάζετε μακριά

Ιαπωνία, Shoplifters

Λίβανος, Κάπερναμ

Μεξικό, Ρώμη
Πολωνία, Ψυχρός Πόλεμος

Καλύτερη ταινία κινουμένων σχεδίων

Τα Φρεσκάδα 2

Νήσος των σκύλων

Mirai

Ο Ράλφ σπάει το Διαδίκτυο

Spider-Man: Στο Spider-Verse

Καλύτερος πρωταγωνιστής

Bradley Cooper, ένα αστέρι γεννιέται

Christian Bale, Αντιπρόεδρος

Ράμι Μάλεκ, Ραψωδία Βοημίας
Viggo Mortensen, Πράσινο Βιβλίο
Willem Dafoe, στο κατώφλι της αιωνιότητας

Η καλύτερη ηθοποιός μολύβδου

Glenn Close, η σύζυγος

Lady Gaga, ένα αστέρι γεννιέται

Melissa McCarthy, μπορείς ποτέ να με συγχωρείς;

Olivia Colman, Το αγαπημένο
Yalitza Aparicio, Ρώμη

Όσκαρ 2019, καλύτερη κατεύθυνση

Αδάμ ΜακΚάι, Αντιπρόεδρος

Alfonso Cuarón, Ρώμη
Pawel Pawlikowski, Ψυχρός Πόλεμος
Spike Lee, BlacKkKlansman
Γιώργος Λάνθιμος, Το αγαπημένο

Η καλύτερη ηθοποιός που υποστηρίζει

Amy Adams, Αντιπρόεδρος

Emma Stone, Το αγαπημένο

Regina King, Εάν ο δρόμος μπορούσε να μιλήσει
Rachel Weisz, Το αγαπημένο
Μαρίνα ντε Ταβίρα, Ρώμη

Ο καλύτερος ηθοποιός υποστήριξης

Adam Driver, BlacKkKlansman

Mahershala Ali, Πράσινο Βιβλίο
Richard E. Grant, μπορείτε ποτέ να με συγχωρήσετε;
Sam Elliott, ένα αστέρι γεννιέται
Σαν Ρόκγουελ, Αντιπρόεδρος

Καλύτερη φωτογραφία

Ψυχρός πόλεμος

Το αγαπημένο

Μην κοιτάτε ποτέ

Ρώμη
Ένα άστρο γεννιέται

Καλύτερο πρωτότυπο σενάριο

Πρώτα μεταρρυθμίστηκαν

Πράσινο βιβλίο
Το αγαπημένο
Ρώμη
μέγγενη

Το καλύτερο μη πρωτότυπο σενάριο

Spike Lee, BlacKkKlansman
Joel και Ethan Coen, Η Μπαλάντα του Buster Scruggs
Nicole Holofcener και Jeff Witty, Μπορείτε ποτέ να με συγχωρήσετε;
Barry Jenkins, Αν ο δρόμος μπορούσε να μιλήσει
Eric Roth, Bradley Cooper, Will Fetters, ένα αστέρι γεννιέται

Καλύτερη σκηνογραφία

Μαύρος Πάνθηρας
Το αγαπημένο
Πρώτος άνθρωπος
Η επιστροφή της Mary Poppins
Ρώμη

Καλύτερη επεξεργασία

BlacKkKlansman

Bohemian Rhapsody
Πράσινο βιβλίο
Το αγαπημένο
μέγγενη

Καλύτερο τραγούδι

"Όλα τα αστέρια", μαύρο πάνθηρα

"Θα παλέψω", RBG

"Ρηχό", ένα αστέρι γεννιέται
"Ο τόπος όπου τα χαμένα πράγματα πηγαίνουν", Η επιστροφή της Mary Poppins
"Όταν ένας καουμπόι μοιράζει τα σπορ του για τα φτερά", η μπαλάντα του Buster Scruggs

Καλύτερο ηχητικό σήμα

Μαύρος Πάνθηρας
BlacKkKlansman
Αν ο δρόμος μπορούσε να μιλήσει
Το νησί των σκύλων
Η επιστροφή της Mary Poppins

Καλύτερος ήχος

Μαύρος Πάνθηρας

Bohemian Rhapsody
Πρώτος άνθρωπος
Ένα ήσυχο μέρος
Ρώμη

Καλύτερα ειδικά εφέ

Εκδικητές: Πόλεμος Άπειρου

Κριστόφερ Ρόμπιν

Πρώτος άνθρωπος
Έτοιμος παίκτης ένα
Solo: Μια ιστορία για τα πολεμικά μυστικά

Καλύτερος επεξεργαστής ήχου

Μαύρος Πάνθηρας

Ένα άστρο γεννιέται

Bohemian Rhapsody
Πρώτος άνθρωπος
Ρώμη

Καλύτερο μακιγιάζ και χτένισμα

σύνορο

Μαρία Βασίλισσα των Σκωτσέζων

μέγγενη

Καλύτερα κοστούμια

Η μπαλάντα του Buster Scruggs

Μαύρος Πάνθηρας
La Favorita
Η επιστροφή της Mary Poppins
Μαρία Βασίλισσα των Σκωτσέζων

Καλύτερη ταινία μικρού μήκους

detainment

Fauve

μητέρα

μαργαρίτα

δέρματα

Καλύτερο ντοκιμαντέρ

Δωρεάν Solo
Hale County σήμερα το πρωί, απόψε
Μείωση του χάσματος
Από πατέρες και γιοι
RBG

Καλύτερο ντοκιμαντέρ

Μαύρο Πρόβατο

Τέλος παιχνιδιού

ναυαγοσωστική λέμβος

Μια νύχτα στον κήπο

Περίοδος. Τέλος της πρότασης

Καλύτερες κινούμενες ταινίες μικρού μήκους

Συμπεριφορά των ζώων

Bao
Αργά το απόγευμα
Ένα μικρό βήμα
Σαββατοκύριακα

Οι νικητές του Όσκαρ 2018: ο πλήρης κατάλογος

Όσκαρ, καλύτερη ταινία

  • Καλέστε με το όνομά σας - Peter Spears, Luca Guadagnino, Emilie Georges και Marco Morabito
  • Dunkirk - Emma Thomas και Christopher Nolan
  • Το κρυμμένο νήμα - ο JoAnne Sellar, ο Paul Thomas Anderson, ο Megan Ellison και ο Daniel Lupi
  • Το σχήμα του νερού - Guillermo del Toro και J. Miles Dale
  • Η Lady Bird - ο Scott Rudin, ο Eli Bush και η Evelyn O'Neill
  • Η πιο σκοτεινή ώρα - ο Tim Bevan, ο Eric Fellner, η Lisa Bruce, ο Anthony McCarten και ο Douglas Urbanski
  • Η Post - Amy Pascal, ο Steven Spielberg και η Kristie Macosko Krieger
  • Escape - Sean McKittrick, Jason Blum, Edward H. Hamm νεώτερος και Jordan Peele
  • Τρεις αφίσες στο Ebbing του Μισσούρι - Graham Broadbent, Pete Czernin και Martin McDonagh

Καλύτερη ξένη ταινία

  • L'insulto (L'insulte), σε σκηνοθεσία Ζιαντ Ντουέρι (Λίβανος)
  • Loveless (Neljubov), σε σκηνοθεσία Andrej Zvjagincev (Ρωσία)
  • Η πλατεία, σε σκηνοθεσία Ruben Östlund (Σουηδία)
  • Σώμα και ψυχή (Testről és lélekről), σε σκηνοθεσία Ildikó Enyedi (Ουγγαρία)
  • Μια φανταστική γυναίκα (Una mujer fantástica), σε σκηνοθεσία του Sebastián Lelio (Χιλή)

Καλύτερη ταινία κινουμένων σχεδίων

  • Baby Boss, σε σκηνοθεσία Tom McGrath
  • Ο αρραβωνιαστικός, σε σκηνοθεσία Nora Twomey
  • Coco, σε σκηνοθεσία του Lee Unkrich και του Adrian Molina
  • Ferdinand, σε σκηνοθεσία του Carlos Saldanha
  • Loving Vincent, σε σκηνοθεσία Dorota Kobiela και Hugh Welchman

Καλύτερος πρωταγωνιστής

  • Ντάνιελ Καλούγια - Εκτελέστε το
  • Gary Oldman - Η πιο σκοτεινή ώρα
  • Denzel Ουάσιγκτον - Roman J. Ισραήλ, Esq.
  • Timothée Chalamet - Καλέστε με το όνομά σας
  • Daniel Day-Lewis - Το κρυμμένο νήμα

Η καλύτερη ηθοποιός μολύβδου

  • Μάρκο Ρίβι - Τόνια
  • Σάουερς Ρόναν - Λαίδη Bird
  • Μέριλ Στριπ - Το ταχυδρομείο
  • Sally Hawkins - Το σχήμα του νερού
  • Frances McDormand - Τρεις αφίσες στο Ebbing του Μιζούρι

Όσκαρ 2018, καλύτερη κατεύθυνση

  • Ιορδανία Peele - Εκτελέστε
  • Paul Thomas Anderson - Το κρυμμένο νήμα
  • Guillermo del Toro - Το σχήμα του νερού
  • Γκρέτα Γκέρβιγκ - Lady Bird
  • Κρίστοφερ Νολάν - Δουνκέρκ

Η καλύτερη ηθοποιός που υποστηρίζει

  • Laurie Metcalf - Lady Bird
  • Octavia Spencer - Το σχήμα του νερού
  • Mary J. Blige - Mudbound
  • Αλισόν Τζάννεϊ - Τόνια
  • Lesley Manville - Το κρυμμένο νήμα

Ο καλύτερος ηθοποιός υποστήριξης

  • Willem Dafoe - Το έργο της Φλώριδας
  • Woody Harrelson - Τρεις αφίσες στο Ebbing του Μιζούρι
  • Richard Jenkins - Το σχήμα του νερού
  • Christopher Plummer - Όλα τα χρήματα στον κόσμο
  • Sam Rockwell - Τρεις αφίσες στο Ebbing του Μιζούρι

Καλύτερη φωτογραφία

  • Hoyte Van Hoytema - Δουνκέρκ
  • Ρέιτσελ Μόρισον - Mudbound
  • Dan Laustsen - Το σχήμα του νερού
  • Ρότζερ Α. Ντέικινς - Blade Runner 2049
  • Bruno Delbonnel - Η πιο σκοτεινή ώρα

Καλύτερο πρωτότυπο σενάριο

  • Guillermo del Toro και Vanessa Taylor - Το σχήμα του νερού
  • Γκρέτα Γκέρβιγκ - Lady Bird
  • Emily V. Gordon και Kumail Nanjiani - Ο μεγάλος άρρωστος - Ο γάμος μπορεί να αποφευχθεί … αγάπη όχι (ο μεγάλος άρρωστος)
  • Martin McDonagh - Τρεις αφίσες στο Ebbing του Μιζούρι
  • Jordan Peele - Escape - Βγείτε

Το καλύτερο μη πρωτότυπο σενάριο

  • Σκοτ Φρανκ, Τζέιμς Μανγκόλντ και Μάικλ Κόρεν - Λόγκαν - Το Γουόλβερίν (Λόγκαν)
  • James Ivory - Καλέστε με το όνομά σας
  • Scott Neustadter και Michael H. Weber - Ο καλλιτέχνης καταστροφής
  • Dee Rees και Virgil Williams - Mudbound
  • Aaron Sorkin - Το παιχνίδι του Molly

Καλύτερη σκηνογραφία

  • Paul Denham Austerberry, Shane Vieau και Jeff Melvin - Το σχήμα του νερού
  • Nathan Crowley και Gary Fettis - Dunkirk
  • Sarah Greenwood και Katie Spencer - Ομορφιά και το Τέρας
  • Sarah Greenwood και Katie Spencer - Η πιο σκοτεινή ώρα
  • Dennis Gassner και Alessandra Querzola - Blade Runner 2049

Καλύτερη επεξεργασία

  • Jon Gregory - Τρεις αφίσες στο Ebbing του Μιζούρι
  • Paul Machliss και Jonathan Amos - Οδηγός μωρών - Η ιδιοφυΐα της διαφυγής
  • Τατιάνα Σ. Ριέγκελ - Τόνια
  • Λι Σμιθ - Δουνκέρκ
  • Sidney Wolinsky - Το σχήμα του νερού

Καλύτερο τραγούδι

  • Mighty River (μουσική και στίχοι από τη Mary J. Blige, τον Raphael Saadiq και την Taura Stinson) - Mudbound
  • Το μυστήριο της αγάπης (μουσική και στίχοι από τον Sufjan Stevens) - Καλέστε με το όνομά σας
  • Remember Me (μουσική και στίχοι από τον Kristen Anderson-Lopez και τον Robert Lopez) - Coco
  • Σταθείτε για κάτι (μουσική από τη Diane Warren, στίχοι από τη Diane Warren και τη Lonnie Lynn) - Μάρσαλ
  • Αυτό είμαι εγώ (μουσική και στίχοι από τον Benj Pasek και τον Justin Paul) - Ο Μεγαλύτερος Σκηνοθέτης

Καλύτερο ηχητικό σήμα

  • Jonny Greenwood - Το κρυμμένο νήμα
  • Carter Burwell - Τρεις αφίσες στο Ebbing του Μισσούρι
  • Alexandre Desplat - Το σχήμα του νερού
  • John Williams - Star Wars: Ο τελευταίος Jedi
  • Χανς Ζιμμέρ - Δουνκέρκ

Καλύτερος ήχος

  • Ron Bartlett, Doug Hemphill και Mac Ruth - Blade Runner 2049
  • Christian Cooke, Brad Zoern και Glen Gauthier - Το σχήμα του νερού
  • Ο David Parker, ο Michael Semanick, ο Ren Klyce και ο Stuart Wilson - Star Wars: The Last Jedi
  • Julian Slater, Tim Cavagin και Mary H. Ellis - Οδηγός μωρών - Η ιδιοφυΐα της διαφυγής
  • Ο Mark Weingarten, ο Gregg Landaker και ο Gary A. Rizzo - Dunkirk

Καλύτερα ειδικά εφέ

  • Stephen Rosenbaum, Jeff White, Scott Benza και Mike Meinardus - Κονγκ: Νησί κρανίων
  • Christopher Townsend, Guy Williams, Jonathan Fawkner και Dan Sudick - Κηδεμόνες του Γαλαξία, τόμος 2
  • Joe Letteri, Daniel Barrett, Dan Lemmon και Joel Whist - ο πόλεμος - ο πλανήτης των πιθήκων
  • Μπεν Μόρις, Μάικ Μολχάλαντ, Ναλ Σκαντλάν και Κρις Κορμπούλντ - Αστέρια Πόλεμοι: Ο τελευταίος Τζένι
  • John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert και Richard R. Hoover - Blade Runner 2049

Καλύτερος επεξεργαστής ήχου

  • Richard King και Alex Gibson - Dunkirk
  • Mark Mangini και Theo Green - Blade Runner 2049
  • Nathan Robitaille και Nelson Ferreira - Το σχήμα του νερού
  • Julian Slater - Οδηγός μωρών - Η ιδιοφυΐα της διαφυγής
  • Matthew Wood και Ren Klyce - Star Wars: Ο τελευταίος Jedi

Καλύτερο μακιγιάζ και χτένισμα

  • Ντάνιελ Φίλιπς και Λου Σέπαρντ - Βιτόρια και Αμπντούλ
  • Arjen Tuiten - Θαύμα
  • Kazuhiro Tsuji, David Malinowski και Lucy Sibbick - Η πιο σκοτεινή ώρα

Καλύτερα κοστούμια

  • Console Boyle - Vittoria και Abdul
  • Mark Bridges - Το κρυμμένο νήμα
  • Jacqueline Durran - Η πιο σκοτεινή ώρα
  • Luis Sequeira - Το σχήμα του νερού
  • Jacqueline Durran - Ομορφιά και το Τέρας

Καλύτερη ταινία μικρού μήκους

  • DeKalb Elementary, σε σκηνοθεσία Reed Van Dyk
  • The Eleven o'Clock, σε σκηνοθεσία του Derin Seale και του Josh Lawson
  • Ο Μητρός μου Emmett, σε σκηνοθεσία Kevin Wilson, Jr.
  • Το Σιωπηλό Παιδί, σε σκηνοθεσία Chris Overton και Rachel Shenton
  • Watu Wote / Όλοι μας, σε σκηνοθεσία Katja Benrath και Tobias Rosen

Καλύτερο ντοκιμαντέρ

  • Abacus: Small Enough to Jail, σκηνοθεσία του Steve James
  • Icarus, σε σκηνοθεσία Bryan Fogel
  • Ο τελευταίος άνθρωπος στο Χαλέπι, σε σκηνοθεσία του Φάρα Φαγιάντ
  • Ισχυρό νησί, σε σκηνοθεσία Yance Ford
  • Visage Villages, σε σκηνοθεσία Agnès Varda και JR

Καλύτερο ντοκιμαντέρ

  • Edith + Eddie, σε σκηνοθεσία: Laura Checkoway και Thomas Lee Wright
  • Ο Ουρανός είναι ένα Traffic Jam στο 405, σε σκηνοθεσία Frank Stiefel
  • Ηρωίνη (ε), σε σκηνοθεσία Elaine McMillion Sheldon και Kerrin Sheldon
  • Knife Skills, σε σκηνοθεσία Thomas Lennon
  • Traffic Stop, σε σκηνοθεσία Kate Davis και David Heilbroner

Καλύτερες κινούμενες ταινίες μικρού μήκους

  • Αγαπητέ Μπάσκετ, σε σκηνοθεσία Γκλέν Κέανε και Κόμπε Μπράιαντ
  • Garden Party, σε σκηνοθεσία Victor Caire και Gabriel Grapperon
  • Negative Space, σε σκηνοθεσία Max Portner και Ru Kuwahata
  • Revolting Rhymes, σε σκηνοθεσία Jakob Schuh και Jan Lachauer
  • Lou, σε σκηνοθεσία Dave Mullins και Dana Murray